Details
Omega - 424.53.40.20.04.004
De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Red Gold / Enamel / 50th Anniversary
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | De Ville |
|---|
| Reference: | 424.53.40.20.04.004(aka: 42453402004004) |
|---|
| Name: | De Ville Prestige Co-Axial 39.5 Red Gold / Enamel / 50th Anniversary |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Red Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 39.50 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Enamel |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Price in euro
Description
In celebration of the 50th anniversary of the De Ville collection in 2017, Omega released a set of three 39.5mm models featuring white enamel dials. Available in white, yellow and red gold, they are powered by caliber 2500 and feature a caseback with an embossed image of the Greek God Chronos, and the words 'De Ville' and '50th Anniversary'.
Reference 424.53.40.20.04.004 has a red gold case.
Movement
Omega's co-axial version of the ETA 2892-A2.
Rate changed to 25200 from gen C onwards.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | 2500 |
|---|
| Base: | ETA2892-A2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 25200 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Additionals: | Co-Axial Escapement, Chronometer |
More watches using the Omega 2500 caliber