Details
Zenith - 03.2040.4061/01.M2040
El Primero Chronomaster Open Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Zenith |
|---|
| Family: | El Primero |
|---|
| Reference: | 03.2040.4061/01.M2040 |
|---|
| Name: | El Primero Chronomaster Open Stainless Steel / Silver / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 14.05 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Zenith El Primero Chronomaster Open 03.2040.4061/01.M2040 has a stainless steel case of 42mm and a silver dial with sunburst finish. A cut-out between 8 and 11 allows for a view of its caliber El Primero 4061.
Movement
El Primero movement; no date display. Total of 282 components. Silicon escape-wheel and lever.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Zenith |
|---|
| Caliber: | El Primero 4061 |
|---|
| Base: | ZenithEl Primero 400 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 50 h |
|---|
| Frequency: | 36000 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
More watches using the Zenith El Primero 4061 caliber