Details
Vacheron Constantin - 8016F/126G-B499
egerie Moonphase 37 White Gold / Diamond / Diamond / Bracelet
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|
| Family: | egerie |
|---|
| Reference: | 8016F/126G-B499 |
|---|
| Name: | egerie Moonphase 37 White Gold / Diamond / Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Materials: | White gold, Diamond |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 37.00 mm |
|---|
| Height: | 10.53 mm |
|---|
| Lug Width: | 18.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Diamonds |
|---|
| Material: | Diamond |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The Vacheron Constantin egerie was introduced in 2020 as a collection of ladies watches said to be inspired by haute couture. Dressed up as ref. 8016F/126G-B499 the egerie has a white gold, diamond-set case and an equally diamond-set dial. Inside ticks calibre [CALIBRE].
Movement
Self-winding movement with central seconds and moon phase indicator.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Vacheron Constantin |
|---|
| Caliber: | 1088 L |
|---|
| Base: | Vacheron Constantin1088 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 26 |
|---|
| Reserve: | 40 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Astronomical: | Moonphase |
More watches using the Vacheron Constantin 1088 L caliber