Details
Tissot - T101.210.22.031.00
PR 100 Quartz 33 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|
| Family: | PR 100 |
|---|
| Reference: | T101.210.22.031.00(aka: T1012102203100) |
|---|
| Name: | PR 100 Quartz 33 Stainless Steel / Yellow Gold PVD / Silver / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Coating: | PVD Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 33.00 mm |
|---|
| Height: | 9.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 16.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Tissot PR 100 ref. T1012102203100 has a case with a diameter of 33mm. The crown and bezel are PVD-coated in yellow gold.
Movement
Quartz movement ETA Trendline F04.111.
| Type: | Quartz |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | F04.111 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 19.40 mm |
|---|
| Jewels: | 3 |
|---|
| Reserve: | 26280 h |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the ETA F04.111 caliber