Details
Tissot - T017.309.16.151.00
Fabulous Garden
| Brand: | Tissot |
|---|
| Family: | T-Trend |
|---|
| Reference: | T017.309.16.151.00(aka: T0173091615100) |
|---|
| Name: | Fabulous Garden |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Shape: | Square |
|---|
| Diameter: | 25.00 mm |
|---|
| Height: | 7.35 mm |
|---|
| Lug Width: | 16.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Mother of Pearl |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The TIssot Fabulous Garden has a square case with a flower 'growing' over the dial area. This watch is powered by the quartz caliber 901.005.
Movement
Oval movement; size 13.00 * 15.15mm . Display for hours and minutes.
| Type: | Quartz |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 901.005 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 13.00 mm |
|---|
| Jewels: | 1 |
|---|
| Reserve: | 26280 h |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
More watches using the ETA 901.005 caliber