Details
Tissot - T099.427.16.058.00
Chemin des Tourelles Automatic Chronograph Stainless Steel / Black
| Brand: | Tissot |
|---|
| Family: | Chemin Des Tourelles |
|---|
| Reference: | T099.427.16.058.00(aka: T0994271605800) |
|---|
| Name: | Chemin des Tourelles Automatic Chronograph Stainless Steel / Black |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Height: | 15.18 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The reference T0994273603800 has a stainless steel case and a black dial. It is fitted with a matching leather strap. This watch is powered by the self-winding caliber C01.211 chronograph movement.
Movement
Automatic chronograph movement with date window. Introduced in 2008-2009 as the result Tissot asking ETA to develop a Swiss made chronograph movement suitable for large-scale production at low cost, though collectors soon recognized the famed Lemania 5100 in the lay-out. The latter was mostly seen in military- and tool-watches and discontinued in the early 2000's. The new C01.211 is mostly (or only?) found in the lower segment brands of the Swatch Group.
| Type: | Automatic |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | C01.211 |
|---|
| Base: | Lemania5100 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 15 |
|---|
| Reserve: | 45 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the ETA C01.211 caliber