Details
Tissot - T122.207.33.031.00
Carson Premium Automatic 30 Rose Gold PVD / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|
| Family: | Carson |
|---|
| Reference: | T122.207.33.031.00(aka: T1222073303100) |
|---|
| Name: | Carson Premium Automatic 30 Rose Gold PVD / Silver / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Coating: | PVD Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Height: | 9.48 mm |
|---|
| Lug Width: | 15.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Feuille |
Price in euro
Description
This Tissot Carson Automatic has an elegant stainless steel case measuring 30mm across. Its modest dimensions notwithstanding, it is powered by a self-winding movement with date - which can be admired through the case back nonetheless.
Reference T122.207.33.031.00 has a rose gold PVD-coated case and bracelet.
Movement
| Type: | Automatic |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 2671 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 17.20 mm |
|---|
| Jewels: | 25 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the ETA 2671 caliber