Details
Swatch - SUTW400
Sistem White
| Brand: | Swatch |
|---|
| Family: | Sistem 51 |
|---|
| Reference: | SUTW400 |
|---|
| Name: | Sistem White |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Plastic |
|---|
| Glass: | Plexi |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 13.80 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | None |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Swatch Sistem White SUTW400 was introduced as part of the 2013 inaugural collection. As per its name case, dial and strap are all white.
Movement
The Sistem51 is a mechanical movement by Swatch that is made up of 51 parts and that is completely assembled without any human intervention. The movement is held together by one single screw - plus a few welds. The 'finish' is different from version to version, based off the design of the watch it is powering.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Swatch |
|---|
| Caliber: | Sistem51 |
| Jewels: | 19 |
|---|
| Reserve: | 90 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
More watches using the Swatch Sistem51 caliber