Details
Seiko - SUN049P1
Prospex Land SUN049P1 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Seiko |
|---|
| Family: | Prospex Land |
|---|
| Reference: | SUN049P1 |
|---|
| Name: | Prospex Land SUN049P1 Stainless Steel / Black / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Compass |
|---|
| Glass: | Hardlex |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 45.60 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Brown |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Sword |
Price in euro
Description
For any person challenging the vast earth, a reliable partner with expert knowledge is essential. This watch is exactly that, supporting the adventurer every step of the way.
Reference SUN049P1 has a black dial and is fitted a stainless steel bracelet
Movement
Caliber 5M85 is a kinetic powered quartz movement by Seiko.
| Type: | Quartz |
| Brand: | Seiko |
|---|
| Caliber: | 5M85 |
| Display: | Analog |
|---|
| Time: | Additional 12 Hour Hand (adjustable), Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Seiko 5M85 caliber