Details
Seiko - SBDC039
Prospex Diver Trans Ocean Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Seiko |
|---|
| Family: | Prospex Divers |
|---|
| Reference: | SBDC039 |
|---|
| Name: | Prospex Diver Trans Ocean Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| Height: | 13.80 mm |
|---|
| W/R: | 200.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Finish: | Matte |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Arrow |
Description
The Seiko Prospex Trans Ocean was introduced in 2016. It features a stainless steel case of 45mm, which is paired with a matching integrated bracelet. This watch is motivated by Seiko's 6R15 movement. It was among the first Seiko models to have both a sapphire crystal and the Dia-Shield coating on the case & bracelet.
Reference SBDC047 is similar but with a blue dial.
Movement
| Type: | Automatic |
| Brand: | Seiko |
|---|
| Caliber: | 6R15 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 23 |
|---|
| Reserve: | 50 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Seiko 6R15 caliber