Details
Patek Philippe - 5538G-001
Tourbillon Minute Repeater 5538 Eagles in Flight
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Grand Complications |
|---|
| Reference: | 5538G-001 |
|---|
| Name: | Tourbillon Minute Repeater 5538 Eagles in Flight |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 37.00 mm |
|---|
| Height: | 11.36 mm |
Dial
| Color: | Multi-Color |
|---|
| Material: | Enamel |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Poire |
Description
The Patek Philippe 5538G-001 is a mminute repeater tourbillon with a dial in grand feu cloisonne enamel, depicting two eagles in full flight and combat.
Movement
| Type: | Handwound |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | R TO 27 PS |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 28.00 mm |
|---|
| Jewels: | 28 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Acoustic: | Minute Repeater |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement |
More watches using the Patek Philippe R TO 27 PS caliber