Details
Patek Philippe - 5950/1A-012
Split-Seconds Chronograph 5950 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Grand Complications |
|---|
| Reference: | 5950/1A-012 |
|---|
| Name: | Split-Seconds Chronograph 5950 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2015 - 2016 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 37.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Material: | Yellow gold |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Patek Philippe Split-Seconds Chronograph ref. 5950/1A-012 has a stainless steel case and bracelet and a black sunburst dial.
Movement
Ultra-thin mechanical manually wound movement with split-seconds function. Total of 252 parts. Patek's first in-house chronograph movement; debuted in the 2005 5959P.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | CHR 27-525 PS |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.30 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel, Rattrapante |
More watches using the Patek Philippe CHR 27-525 PS caliber