Details
Patek Philippe - 5327R-001
Perpetual Calendar 5327 Rose Gold / Ivory
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Grand Complications |
|---|
| Reference: | 5327R-001 |
|---|
| Name: | Perpetual Calendar 5327 Rose Gold / Ivory |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Rose Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 39.00 mm |
|---|
| Height: | 9.71 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Ivory |
|---|
| Finish: | Gloss |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The Patek Philippe Perpetual Calendar 5327 was introduced at BaselWorld 2016 in white, yellow, and rose gold. It features a case of 39mm - somewhat larger than for example the 37.2mm of the 5140. All three initial models feature Breguet-style numerals and feuille hands.
Movement
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | 240 Q |
|---|
| Base: | Patek Philippe240 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.50 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Day / Night Indication, Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date, Leap Year, Month, Perpetual Calendar |
|---|
| Astronomical: | Moonphase |
More watches using the Patek Philippe 240 Q caliber