Details
Patek Philippe - 3448J Howes
Perpetual Calendar 3448
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Grand Complications |
|---|
| Reference: | 3448J Howes |
|---|
| Name: | Perpetual Calendar 3448 |
| Produced: | 1962 - 1985 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Yellow gold |
|---|
| Glass: | Plexi |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 37.00 mm |
|---|
| Height: | 12.00 mm |
Dial
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Description
The Patek Philippe Perpetual Calendar 3448 was, thanks to its 27-460Q movement, the very first automatic perpetual calendar to appear on the market. A total of 586 examples are said to have been made.
The present example has a yellow gold case and a silver dial. Its dial is double signed with the retailers signature - 'Howes'. It was sold by Antiquorum and manufactured in 1977.
Movement
The first self-winding perpetual calendar wristwatch movement. Based on 27-460 automatic movement. Introduced ca. 1962; later improved with indication for leap year in caliber 27-460 QB.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | 27-460 Q |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.00 mm |
|---|
| Jewels: | 37 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
|---|
| Date: | Date, Day, Month, Perpetual Calendar |
More watches using the Patek Philippe 27-460 Q caliber