Details
Patek Philippe - 5712G-001
Nautilus 5712 White Gold / Grey
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Nautilus |
|---|
| Reference: | 5712G-001 |
|---|
| Name: | Nautilus 5712 White Gold / Grey |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| Height: | 8.52 mm |
|---|
| W/R: | 60.00 m |
Dial
| Color: | Grey |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
This Nautilus 5712 has a white gold case with a matching slate grey dial. The dial shows hours, minutes, small seconds, date, moonphase and a power reserve indicator.
Movement
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | 240 PS IRM C LU |
|---|
| Base: | Patek Philippe240 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 31.00 mm |
|---|
| Jewels: | 29 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Astronomical: | Moonphase |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Patek Philippe 240 PS IRM C LU caliber