Details
Patek Philippe - 5720/1G-001
Nautilus 5720 White Gold Shanghai
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Nautilus |
|---|
| Reference: | 5720/1G-001 |
|---|
| Name: | Nautilus 5720 White Gold Shanghai |
| Produced: | 2012 - 2012 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 40.00 mm |
|---|
| W/R: | 120.00 m |
Dial
| Color: | Paved |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Patek Philippe Nautilus 5720/1G-001 was introduced in 2012 in honor of the Chinese market. It features a diamond-set and enameled dial and case.
Movement
Full rotor automatic movement by Patek. Total of 213 parts including 29 jewels. Geneva Seal certified.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | 324 S C |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.00 mm |
|---|
| Jewels: | 29 |
|---|
| Reserve: | 45 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Patek Philippe 324 S Ccaliber