Details
Patek Philippe - 5078G-010
Minute Repeater 5078 White Gold / Arabesque Enamel
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Grand Complications |
|---|
| Reference: | 5078G-010 |
|---|
| Name: | Minute Repeater 5078 White Gold / Arabesque Enamel |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Diameter: | 38.00 mm |
|---|
| Height: | 10.18 mm |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Material: | Enamel |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Feuille |
Description
The Patek Philippe Minute Repeater 5078G-010 features a white gold case and a black enamel dial decorated with scrolls and arabesques is created by a subtle contrast between matte and polished finishes.
Movement
Micro-rotor automatic movement with minute repeater function.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | R 27 PS |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 28.00 mm |
|---|
| Jewels: | 39 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Astronomical: | Moonphase |
|---|
| Acoustic: | Minute Repeater |
More watches using the Patek Philippe R 27 PS caliber