Details
Patek Philippe - 5738/50G-010
Golden Ellipse 5738 White Gold / Japanese Prints
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Golden Ellipse |
|---|
| Reference: | 5738/50G-010 |
|---|
| Name: | Golden Ellipse 5738 White Gold / Japanese Prints |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Rectangular |
|---|
| Diameter: | 34.50 mm |
|---|
| Height: | 5.90 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Multi-Color |
|---|
| Material: | Enamel |
|---|
| Indexes: | None |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the Patek Philippe Golden Ellipse ref. 5738/50G-010 features a white gold case and a dial in Grand Feu cloisonne enamel inspired by the work of Japanese artist Ohara Koson.
Movement
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | 240 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.50 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
More watches using the Patek Philippe 240 caliber