Details
Patek Philippe - 5524T-010
Calatrava Pilot Travel Time 5524 Titanium / Black
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Complications |
|---|
| Reference: | 5524T-010 |
|---|
| Name: | Calatrava Pilot Travel Time 5524 Titanium / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
|---|
Case
| Material: | Titanium |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Height: | 10.78 mm |
|---|
| W/R: | 60.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Proprietary |
Description
The Patek Philippe Calatra Pilot Travel Time 5524T-010 is a unique piece created to benefit the Children Action Foundation of Geneva. It features a titanium case and black dial with horizontal brushing, and it is fitted with an aged calfskin strap.
Movement
Mechanical self-winding movement with dual time zone mechanism indicating local and home time and local and home day/night indication in apertures.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | 324 S C FUS |
|---|
| Base: | Patek Philippe324 S C |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 31.00 mm |
|---|
| Jewels: | 29 |
|---|
| Reserve: | 45 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds, Additional 12 Hour Hand (adjustable), Day / Night Indication |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Patek Philippe 324 S C FUS caliber