Details
Patek Philippe - 5153G-001
Calatrava 5153G Black
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Family: | Calatrava |
|---|
| Reference: | 5153G-001 |
|---|
| Name: | Calatrava 5153G Black |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Hunter |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 38.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Price in euro
Description
Introduced in 2011, the 5153G-001 has a white gold case and a stylish black dial with applied hour markers and a hand-guilloched center. Its caliber 324 S C can be admired through a sapphire crystal caseback, protected by a hinged dust cover.
Movement
Full rotor automatic movement by Patek. Total of 213 parts including 29 jewels. Geneva Seal certified.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Patek Philippe |
|---|
| Caliber: | 324 S C |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.00 mm |
|---|
| Jewels: | 29 |
|---|
| Reserve: | 45 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Patek Philippe 324 S Ccaliber