Details
Panerai - 5218-207/A
Slytech Daylight
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Pre-Vendome |
|---|
| Reference: | 5218-207/A |
|---|
| Name: | Slytech Daylight |
| Produced: | 1996 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 150.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | Mixed |
Description
Although less rare then the version with blue numerals and hands, the 'regular' PAM 5218-207/A is nonetheless a very much sought-after watch.
Movement
Lepine caliber - small seconds at 9:00.
| Type: | Handwound |
| Brand: | ETA |
|---|
| Caliber: | 6497-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 46 h |
|---|
| Frequency: | 18000 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
More watches using the ETA 6497-1 caliber