Details
Panerai - PAM00210
Radiomir Base
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00210(aka: PAM210, PAM 210) |
|---|
| Name: | Radiomir Base |
| Produced: | 2005 - 2012 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 26.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The PAM 210 is the 'Base' version of the Radiomir. It features a stainless steel case and a black sandwich dial.
Movement
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP X |
|---|
| Base: | ETA6497-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 56 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
More watches using the Panerai OP X caliber