Details
Panerai - PAM00384
Radiomir 8 Days Ceramica
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir |
|---|
| Reference: | PAM00384(aka: PAM384, PAM 384) |
|---|
| Name: | Radiomir 8 Days Ceramica |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Ceramic |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 26.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Panerai Radiomir 8 Days Ceramica ref. PAM00384 has a ceramic case and is powered by the P.2002/3 movement with signature straight power reserve indicator. It was introduced in 2011.
Movement
Hand-wound mechanical, executed entirely by Panerai, 13? lignes, 6,6 mm thick, 21 jewels, Glucydur? balance, 28.800 alternations/hour. KIF Parechoc? anti-shock device. Power reserve 8 days with linear power reserve indicator, three barrels, date. 225 components.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.2002/3 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 37.80 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 192 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Panerai P.2002/3 caliber