Details
Panerai - PAM00518
Radiomir 1940 Chronograph Platino
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Radiomir 1940 |
|---|
| Reference: | PAM00518(aka: PAM518, PAM 518) |
|---|
| Name: | Radiomir 1940 Chronograph Platino |
| Produced: | 2014 - 2014 |
| Limited: | Yes, 50 units |
|---|
Case
| Material: | Platinum |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Ivory |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The PAM 518 is a limited edition of 50 pieces. It was launched in 2014. It uses the Minerva-based OP XXV movement housed in a platinum case with a white dial. Similar models in different metals are the 519 and 520.
Movement
Highly finished hand-wound chronograph movement based on a Minerva ebauche.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XXV |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 28.80 mm |
|---|
| Jewels: | 22 |
|---|
| Reserve: | 55 h |
|---|
| Frequency: | 18000 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
More watches using the Panerai OP XXV caliber