Details
Panerai - PAM00818
Luminor Sealand for Purdey Hawk
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor |
|---|
| Reference: | PAM00818(aka: PAM818, PAM 818) |
|---|
| Name: | Luminor Sealand for Purdey Hawk |
| Produced: | 2005 - 2005 |
| Limited: | Yes, 100 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2005 as part of the third series of Panerai for Purdey models, the PAM 818 has a protective cover engraved with a hawk motif in typical Purdey style.
Movement
Stripped version of Valjoux / ETA 7750
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP III |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Panerai OP III caliber