Details
Panerai - PAM00847
Luminor Sealand Year of the Horse
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor |
|---|
| Reference: | PAM00847(aka: PAM847, PAM 847) |
|---|
| Name: | Luminor Sealand Year of the Horse |
| Produced: | 2014 - 2014 |
| Limited: | Yes, 100 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The 2014 Panerai Luminor Sealand Year of the Horse was introduced to celebrate the Chinese year of the Horse. It was made as a limited edition of 100 pieces, with a hand-engraved lid covering the glass and dial.
Movement
Stripped version of Valjoux / ETA 7750
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP III |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 21 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Panerai OP III caliber