Details
Panerai - PAM00751
Luminor Due 45 3 Days Automatic Acciaio / Cortina
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor Due |
|---|
| Reference: | PAM00751 |
|---|
| Name: | Luminor Due 45 3 Days Automatic Acciaio / Cortina |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | Yes, 45 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| Height: | 10.65 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Grey |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Panerai Luminor Due PAM00751 is a limited edition of 45 pieces created in honor of the 45th anniversary of Singapore jeweler Cortina Watch. It is powered by a skeletonized version of caliber P.4000.
Movement
Skeletonized version of P.4000 movement, with 22k gold rotor. Automatic mechanical, P.4000/10 calibre, executed entirely by Panerai, 13? lignes, 3.95 mm thick, 31 jewels, Glucydur? balance, 28,800 alternations/hour. KIF Parechoc? anti-shock device. Power reserve 3 days, two barrels. 207 components. Off - centered oscillating weight.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.4000/10 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 37.80 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Additionals: | Skeleton |
More watches using the Panerai P.4000/10 caliber