Details
Panerai - PAM00739
Luminor Due 45 3 Days Automatic Acciaio / Anthracite
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor Due |
|---|
| Reference: | PAM00739(aka: PAM 739) |
|---|
| Name: | Luminor Due 45 3 Days Automatic Acciaio / Anthracite |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 45.00 mm |
|---|
| Height: | 10.65 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Grey |
|---|
| Finish: | Sunburst |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Panerai PAM 676 was introduced in 2016 as part of the first models in the new Luminor Due family. It features a stainless steel case and a black/grey dial with sunburst finish. The reference PAM00739 presented here was adde to the collection in 2017; it features a lighter dial highlighted by gold hands.
Movement
Skeletonized version of P.4000 movement, with 22k gold rotor. Automatic mechanical, P.4000/10 calibre, executed entirely by Panerai, 13? lignes, 3.95 mm thick, 31 jewels, Glucydur? balance, 28,800 alternations/hour. KIF Parechoc? anti-shock device. Power reserve 3 days, two barrels. 207 components. Off - centered oscillating weight.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.4000/10 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 37.80 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Additionals: | Skeleton |
More watches using the Panerai P.4000/10 caliber