Details
Panerai - PAM00362
Luminor 1950 Rattrapante
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor 1950 |
|---|
| Reference: | PAM00362(aka: PAM362, PAM 362) |
|---|
| Name: | Luminor 1950 Rattrapante |
| Produced: | 2010 - 2010 |
| Limited: | Yes, 499 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Panerai PAM 362 was created in 2010. It features a 44mm stainless steel case in Luminor 1950 design and is powered by caliber OP XVIII.
Movement
Rattrapante movement based on the Valjoux 7753 / 7750
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | OP XVIII |
|---|
| Base: | ETA7750 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 31 |
|---|
| Reserve: | 42 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Rattrapante |
More watches using the Panerai OP XVIII caliber