Details
Panerai - PAM00523
Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Acciaio 42mm
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor 1950 |
|---|
| Reference: | PAM00523(aka: PAM523, PAM 523) |
|---|
| Name: | Luminor 1950 Marina 3 Days Automatic Acciaio 42mm |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Panerai Luminor Marina 1950 3 Days Automatic Acciaio features the Luminor 1950 case in 42mm. It is fitted with a white dial with black painted Arabic numerals. Powering this watch is the Panerai in-house caliber P.9000 movement. It was first introduced in 2013.
Movement
The P.9000 caliber, created entirely by Officine Panerai and used in a series of Luminor 1950 and Radiomir models, is fitted with various functions: it is an automatic calibre with a 3-day power reserve and a unique technical design which makes these movements immediately recognizable. The calibre has a diameter of 13? lignes and numerous features: two barrels which guarantee 72 hours of power reserve; a single piece rotor which winds by moving in both directions thanks to an automatic ratchet device; a balance wheel with adjusting screws, oscillating at a frequency of 4 Hz.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.9000 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 37.80 mm |
|---|
| Jewels: | 28 |
|---|
| Reserve: | 72 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Panerai P.9000 caliber