Details
Panerai - PAM00277
Luminor 1950 8 Days GMT Monopulsante Pink Gold
| Brand: | Panerai |
|---|
| Family: | Luminor 1950 |
|---|
| Reference: | PAM00277(aka: PAM277, PAM 277) |
|---|
| Name: | Luminor 1950 8 Days GMT Monopulsante Pink Gold |
| Produced: | 2007 - 2007 |
| Limited: | Yes, 250 units |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Cushion |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Luminor 8 Days GMT Monopulsante PAM 277 features a pink gold case paired with a striking blue dial. It is powered by caliber P.2004.
Movement
In-house monopoussoir chronograph movement with 8 days of power reserve and additional timezone.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Panerai |
|---|
| Caliber: | P.2004/1 |
|---|
| Base: | PaneraiP.2004 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 37.80 mm |
|---|
| Jewels: | 29 |
|---|
| Reserve: | 192 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Additional 12 Hour Hand (adjustable), Additional 24 Hour Hand (fixed), Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel, Monopoussoir |
|---|
| Additionals: | Power Reserve Indicator |
More watches using the Panerai P.2004/1 caliber