Details
Oris - 733 7652 4192-07 5 18 12FC
Aquis Date Diamonds
| Brand: | Oris |
|---|
| Family: | Aquis |
|---|
| Reference: | 733 7652 4192-07 5 18 12FC |
|---|
| Name: | Aquis Date Diamonds |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 36.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 18.00 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Color: | Brown |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Sword |
Price in euro
Description
The Oris Aquis Date is a glamorous version of Oris' contemporary dive watch. It is available in a wide array of versions: all feature diamonds on the dial, while some also have a full-set bezel.
Movement
Oris version of Sellita SW200-1
| Type: | Automatic |
| Brand: | Oris |
|---|
| Caliber: | Oris 733 |
|---|
| Base: | SellitaSW200-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 26 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Oris Oris 733caliber