Details
Omega - 3597.05.00
Speedmaster Professional Missions Gemini VII
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | Speedmaster |
|---|
| Reference: | 3597.05.00(aka: 35970500) |
|---|
| Name: | Speedmaster Professional Missions Gemini VII |
| Produced: | 1997/1 - 1998/7 |
| Limited: | Yes, 200 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Tachymeter |
|---|
| Glass: | Plexi |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Nickname: | Gemini VII |
|---|
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Description
The Speedmaster Professional Patch Gemini VII is part of the 1997-1998 Mission series. It bears a patch commemorating the 1965 Gemini VII mission at 9 o'clock.
A total of 50 pieces of the Missions suitcase with all Missions models and a '57 replica were created.
An additional 150 watches were available for purchase separately.
Movement
| Type: | Handwound |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | 1861 |
|---|
| Base: | Lemania1873 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.00 mm |
|---|
| Jewels: | 18 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Small Seconds, Hours, Minutes |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Omega 1861 caliber