Details
Omega - 3575.30.00
Speedmaster Professional Broad Arrow Moonphase Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | Speedmaster |
|---|
| Reference: | 3575.30.00(aka: 35753000) |
|---|
| Name: | Speedmaster Professional Broad Arrow Moonphase Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2001 - 2005 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Materials: | White gold, Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Tachymeter |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Nickname: | Silver Moonphase |
|---|
| Color: | Silver |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Arrow |
Description
The ref. 3575.30.00 Speedmaster Moonphase was introduced in 2001 and available until ca. 2005. It features a silver dial with applied markers and a set of Broad Arrow / 57 Replica hands. The engraved bezel is made of white gold. This watch is powered by caliber 1866. It was also available with alligator strap; in that case it carries the reference number 3875.30.31.
Movement
Handwound chronograph movement with moonphase and date at 12 o'clock as found in the Omega Speedmaster Professional.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | 1866 |
|---|
| Base: | Omega1861 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.00 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 45 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
|---|
| Astronomical: | Moonphase |
More watches using the Omega 1866 caliber