Details
Omega - 321.92.44.52.01.003
Speedmaster HB-SIA Co-Axial GMT Titanium / Black Carbon / Orange Rubber
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | Speedmaster Automatic / Quartz |
|---|
| Reference: | 321.92.44.52.01.003(aka: 32192445201003) |
|---|
| Name: | Speedmaster HB-SIA Co-Axial GMT Titanium / Black Carbon / Orange Rubber |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Titanium |
|---|
| Bezel: | Tachymeter |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 44.25 mm |
|---|
| Lug Width: | 21.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Material: | Carbon |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Speedmaster HB-SIA Co-Axial GMT was introduced in 2008 in celebration of Omega's involvement with the Solar Impulse project. It features a carbon fiber dial and titanium case, lending this Speedmaster a very modern and high-tech look - with the distinct typography of the dial and bezel completing the look.
Reference 321.92.44.52.01.003 has a bright orange rubber strap.
Movement
Chronograph movement with GMT hand based on Piguet 1285.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | 3603 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 27.00 mm |
|---|
| Jewels: | 37 |
|---|
| Reserve: | 55 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds, Additional 24 Hour Hand (adjustable) |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Co-Axial Escapement |
More watches using the Omega 3603 caliber