Details
Omega - 324.38.38.50.55.001
Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Diamond / MOP / Strap
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | Speedmaster Automatic / Quartz |
|---|
| Reference: | 324.38.38.50.55.001(aka: 32438385055001) |
|---|
| Name: | Speedmaster Co-Axial 38 Stainless Steel / Diamond / MOP / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 38.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 18.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Mother of Pearl |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Omega Speedmaster 324.38.38.50.55.001, a 2017 release, features a stainless steel case with a white ceramic tachymeter ring and diamond-setting on its edges. The dial is made of white mother-of-pearl. This Speedmaster is fitted with a white leather strap.
Movement
Automatic chronograph movement with column wheel and co-axial escapement based on the Longines L688, which in turn is based on ETA A08.L01.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | 3330 |
|---|
| Base: | LonginesL688.2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 54 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
|---|
| Additionals: | Co-Axial Escapement |
More watches using the Omega 3330 caliber