Details
Omega - 222.63.46.20.01.001
Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Red Gold / Black / Alligator
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | Seamaster Planet Ocean |
|---|
| Reference: | 222.63.46.20.01.001(aka: 22263462001001) |
|---|
| Name: | Seamaster Planet Ocean 600M Co-Axial 45.5 Red Gold / Black / Alligator |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Red Gold |
|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 45.50 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 600.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Arrow |
Price in euro
Description
The Omega Seamaster Planet Ocean reference 222.63.46.20.01.001 features the larger case in red gold, paired with a black bezel inlay and a matching alligator strap. Part of the first generation of Planet Oceans, it is powered by the self-winding caliber 2500 movement.
Movement
Omega's co-axial version of the ETA 2892-A2.
Rate changed to 25200 from gen C onwards.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | 2500 |
|---|
| Base: | ETA2892-A2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 48 h |
|---|
| Frequency: | 25200 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Additionals: | Co-Axial Escapement, Chronometer |
More watches using the Omega 2500 caliber