Details
Omega - 2255.80.00
Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Electric Blue / Bracelet
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | Seamaster Diver 300M |
|---|
| Reference: | 2255.80.00(aka: 22558000) |
|---|
| Name: | Seamaster Diver 300M Automatic 41 Stainless Steel / Electric Blue / Bracelet |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 41.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Nickname: | Electric Blue |
|---|
| Color: | Blue |
|---|
| Indexes: | Stick / Dot |
|---|
| Hands: | Sword |
Description
The Omega Seamaster 300M 2255.80.00 features an 'electric' blue dial and a stainless steel, engraved divers style bezel inlay. It is fitted with the Speedmaster style bracelet.
Movement
| Type: | Automatic |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | Omega 1120 |
|---|
| Base: | ETA2892-A2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 25.60 mm |
|---|
| Jewels: | 23 |
|---|
| Reserve: | 44 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Additionals: | Chronometer |
More watches using the Omega Omega 1120 caliber