Details
Omega - 231.53.49.10.04.002
Seamaster Aqua Terra 150M Hand Wound 49.2 XXL Red Gold / White
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | Aqua Terra |
|---|
| Reference: | 231.53.49.10.04.002(aka: 23153491004002) |
|---|
| Name: | Seamaster Aqua Terra 150M Hand Wound 49.2 XXL Red Gold / White |
| Produced: | 2010 - 2010 |
| Limited: | Yes, 88 units |
|---|
Case
| Material: | Red Gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 49.20 mm |
|---|
| W/R: | 150.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Enamel |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Proprietary |
Description
The Omega Seamaster Aqua Terra XXL ref. 231.53.49.10.04.002 is a limited edition of 88 pieces introduced in 2010. It features a red gold case paired with a white enamel dial; time is indicated through a set of Omega-tipped hands. This watch was also available in white gold.
Movement
Hand-wound movement based on Unitas 6498; bridges redesigned.
It is identical to 2201 apart from its slightly different finish.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | 2211 |
|---|
| Base: | ETA6498-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 53 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
More watches using the Omega 2211 caliber