Details
Omega - 123.20.24.60.55.006
Constellation Quartz 24 Brushed Stainless Steel / Gold Claws / MOP
| Brand: | Omega |
|---|
| Family: | Constellation |
|---|
| Reference: | 123.20.24.60.55.006(aka: 12320246055006) |
|---|
| Name: | Constellation Quartz 24 Brushed Stainless Steel / Gold Claws / MOP |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Materials: | Yellow gold, Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Fixed, 12 Hour |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 24.00 mm |
|---|
| W/R: | 100.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Mother of Pearl |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Price in euro
Description
The ref. 123.20.24.60.55.006 Constellation has a stainless steel case with yellow gold claws and a mother of pearl dial.
REF.?12320246055006
Movement
Quartz movement with 5 jewels. Display for hours and minutes. Height excluding battery 1.80mm; including 2.05mm. 9mm * 15.15mm.
| Type: | Quartz |
| Brand: | Omega |
|---|
| Caliber: | 1376 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 9.00 mm |
|---|
| Jewels: | 5 |
|---|
| Reserve: | 30000 h |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
More watches using the Omega 1376 caliber