Details
Montblanc - 103842
Grand Tourbillon Heures Mysterieuses White Gold
| Brand: | Montblanc |
|---|
| Family: | Villeret |
|---|
| Reference: | 103842 |
|---|
| Name: | Grand Tourbillon Heures Mysterieuses White Gold |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 8 units |
|---|
Case
| Material: | White gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Other |
|---|
| Diameter: | 47.00 mm |
|---|
| Height: | 14.80 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Sapphire |
|---|
| Indexes: | Mixed |
|---|
| Hands: | Losange |
Price in euro
Description
The Montblanc Grand Tourbillon Heures Mysterieuses was introduced in 2008 in celebration of the 150th anniversary of the Minerva manufacture. It features a case with a distinct bulge at 6:00, making room for the 'mysterious' hour and minute hands. The Grand Tourbillon Heures Mysterieuses uses a balance spring with Phillips curve; the Tourbillon Bi-Cylindrique looks similar yet is fitted with double cylindrical springs.
Movement
Manually wound movement with 1-minute tourbillon at 12 o'clock; 'Mysterieuse' indications for hours & minutes at 6.
Balance spring with Phillips curve.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Montblanc |
|---|
| Caliber: | MB M65.60 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 38.40 mm |
|---|
| Jewels: | 26 |
|---|
| Reserve: | 45 h |
|---|
| Frequency: | 18000 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement |
More watches using the Montblanc MB M65.60 caliber