Details
Montblanc - 113860
858 Manual Small Second Stainless Steel / Black
| Brand: | Montblanc |
|---|
| Family: | 1858 |
|---|
| Reference: | 113860 |
|---|
| Name: | 858 Manual Small Second Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2015 - 2015 |
| Limited: | Yes, 1858 units |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 44.00 mm |
|---|
| Height: | 10.95 mm |
|---|
| Lug Width: | 22.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Cathedrale |
Price in euro
Description
The Montblanc 1858 Manual Small Seconds is a hand-wound watch with a look inspired by watches from Minerva, a brand acquired by Montblanc several years ago. Its case measures 44mm across, holding a renamed Unitas 6498 movement.
Reference 113860 is a limited edition hat is distinguished by its 'vintage' colored Luminova on both hands and dial.
Movement
Caliber MB 23.03 is Montblanc's adaptation of the ETA / Unitas 6498.
| Type: | Handwound |
| Brand: | Montblanc |
|---|
| Caliber: | MB 23.03 |
|---|
| Base: | ETA6498-1 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 17 |
|---|
| Reserve: | 46 h |
|---|
| Frequency: | 18000 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
More watches using the Montblanc MB 23.03 caliber