Details
Longines - L2.718.4.51.6
Master Collection 42 24h Stainless Steel / Black-Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | Master Collection |
|---|
| Reference: | L2.718.4.51.6(aka: L27184516) |
|---|
| Name: | Master Collection 42 24h Stainless Steel / Black-Roman / Bracelet |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 42.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Finish: | Guilloche |
|---|
| Indexes: | Roman Numerals |
|---|
| Hands: | Feuille |
Price in euro
Description
This Longines watch is a precise and reliable timepiece intended for daily use. It is fitted with a Longines L704 movement. It has been designed to indicate hours, minutes, seconds and the date, as well the time in a second time zone.
Movement
Automatic movement with additional 24h hand.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L704.2 |
|---|
| Base: | ETAA07.171 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 36.60 mm |
|---|
| Jewels: | 24 |
|---|
| Reserve: | 46 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds, Additional 24 Hour Hand (adjustable) |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Longines L704.2 caliber