Details
Longines - L4.789.0.11.6
La Grande Classique Tonneau 35 Diamond
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | La Grande Classique |
|---|
| Reference: | L4.789.0.11.6(aka: L47890116) |
|---|
| Name: | La Grande Classique Tonneau 35 Diamond |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Tonneau |
|---|
| Diameter: | 35.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 20.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Indexes: | Roman Numerals |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The La Grande Classique L4.789 has a tonneau-shaped case measuring 35*38.3mm. The bezel is set with a total of 82 diamonds. It is powered by the quartz caliber L420.
Movement
Longines version of ETA 282.001.
| Type: | Quartz |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L420 |
|---|
| Base: | ETA282.001 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 13.00 mm |
|---|
| Jewels: | 13 |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
More watches using the Longines L420 caliber