Details
Longines - L3.696.4.59.2
Hydroconquest Chronograph L688
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | HydroConquest |
|---|
| Reference: | L3.696.4.59.2(aka: L36964592) |
|---|
| Name: | Hydroconquest Chronograph L688 |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 41.00 mm |
|---|
| W/R: | 300.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
Price in euro
Description
Diving watches ?¡ãpar excellence?¡À, the models in the HydroConquest series are a homage to the men who have dedicated themselves to conquering the oceans and to enthusiasts of the open seas. They meet the strict requirements demanded by this discipline: they are water-resistant to 30 bar (300 metres), are fitted with a unidirectional turning bezel, screw-down case and screw-in crown, lateral protection for the crown and double security folding clasp with integrated diving extension-piece. These rigorous guarantees of uncompromising safety fit in perfectly with the harmony of this silent world. Performance and elegance, a unique Longines combination.
Movement
Automatic chronograph movement with date and column wheel, based on ETA A08.L01.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L688.2 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Jewels: | 27 |
|---|
| Reserve: | 54 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Small Seconds |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph, Column wheel |
More watches using the Longines L688.2 caliber