Details
Longines - L5.680.4.79.3
DolceVita 30 Quartz Chronograph Stainless Steel Black
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | DolceVita |
|---|
| Reference: | L5.680.4.79.3(aka: L56804793) |
|---|
| Name: | DolceVita 30 Quartz Chronograph Stainless Steel Black |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Rectangular |
|---|
| Diameter: | 30.00 mm |
|---|
| Lug Width: | 23.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | Black |
|---|
| Indexes: | Roman Numerals |
|---|
| Hands: | Losange |
Price in euro
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present DolceVita Chronograph has a stainless steel case of 30*36.5mm and is powered by the quartz caliber L538 chronograph movement
Movement
Quartz chronograph based on ETA 251.474.
| Type: | Quartz |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L538.2 |
|---|
| Base: | ETA251.474 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 23.30 mm |
|---|
| Jewels: | 23 |
|---|
| Reserve: | 26280 h |
|---|
| Time: | Hours, Small Seconds, Minutes |
|---|
| Date: | Date |
|---|
| Chronograph: | Chronograph |
More watches using the Longines L538.2 caliber