Details
Longines - L5.258.0.87.3
DolceVita 17.4 Quartz Stainless Steel / Diamond / MOP
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | DolceVita |
|---|
| Reference: | L5.258.0.87.3(aka: L52580873) |
|---|
| Name: | DolceVita 17.4 Quartz Stainless Steel / Diamond / MOP |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Closed |
|---|
| Shape: | Rectangular |
|---|
| Diameter: | 17.40 mm |
|---|
| Lug Width: | 13.00 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Mother of Pearl |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Sword |
Price in euro
Description
The DolceVita is Longines' interpretation of the classic rectangular 'tank' design. It is available in a wide variation of configurations; the present model has a stainless steel diamond-case case of 17.4*27mm, housing a quartz movement.
Movement
Longines adaptation of ETA 280.002
| Type: | Quartz |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L963 |
|---|
| Base: | ETA280.002 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 9.00 mm |
|---|
| Jewels: | 5 |
|---|
| Time: | Hours, Minutes |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Longines L963 caliber