Details
Longines - L2.285.4.87.6
Conquest Classic Automatic 29.5 Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|
| Family: | Conquest Classic |
|---|
| Reference: | L2.285.4.87.6(aka: L22854876) |
|---|
| Name: | Conquest Classic Automatic 29.5 Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Produced: | 2015 - 2020 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Stainless Steel |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 29.50 mm |
|---|
| Lug Width: | 15.00 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Mother of Pearl |
|---|
| Indexes: | Diamond |
|---|
| Hands: | Stick |
Price in euro
Description
The Longines Conquest Classic L2.285.4.87.6has a stainless steel case of 29.5mm, which houses a selfwinding movement with central seconds and date (either L595 or 592 depending on the year of production). In this version, the dial is White mother-of-pearl.
Movement
Longines version of ETA 2000/1
| Type: | Automatic |
| Brand: | Longines |
|---|
| Caliber: | L595 |
| Display: | Analog |
|---|
| Diameter: | 19.40 mm |
|---|
| Jewels: | 20 |
|---|
| Reserve: | 40 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Seconds |
|---|
| Date: | Date |
More watches using the Longines L595 caliber