Details
Jaeger-LeCoultre - 3462490
Rendez-Vous Night & Day
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Family: | Rendez-Vous |
|---|
| Reference: | 3462490 |
|---|
| Name: | Rendez-Vous Night & Day |
|---|
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Pink gold |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 29.00 mm |
|---|
| Height: | 8.73 mm |
|---|
| W/R: | 30.00 m |
Dial
| Color: | White |
|---|
| Material: | Mother of Pearl |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Losange |
Price in euro
Description
With its delicate and precious finish, the languid feminine curves of the pink gold Rendez-Vous Night & Day subtly enhance the feminine wrist.
Reference 3462490 has a white mother of pearl dial and is fitted a beige leather strap
Movement
Mechanical automatic winding movement, 203 parts, 28,800 vibrations per hour, 42-hour power-reserve.
Functions: hour, minute, central seconds, day/night indicator.
| Type: | Automatic |
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Caliber: | 967A |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 28 |
|---|
| Reserve: | 38 h |
|---|
| Frequency: | 28800 bph |
|---|
| Time: | Hours, Minutes, Day / Night Indication, Seconds |
More watches using the Jaeger-LeCoultre 967A caliber