Details
Jaeger-LeCoultre - 6006406
Master Gyrotourbillon 1 Platinum / Baguette / Aventurine
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Family: | Master |
|---|
| Reference: | 6006406(aka: Q6006406) |
|---|
| Name: | Master Gyrotourbillon 1 Platinum / Baguette / Aventurine |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
|---|
Case
| Material: | Platinum |
|---|
| Bezel: | Gem-Set |
|---|
| Glass: | Sapphire |
|---|
| Back: | Open |
|---|
| Shape: | Round |
|---|
| Diameter: | 43.00 mm |
|---|
| Height: | 15.96 mm |
|---|
| W/R: | 50.00 m |
Dial
| Color: | Blue |
|---|
| Material: | Aventurine |
|---|
| Indexes: | Arabic Numerals |
|---|
| Hands: | Dauphine |
Description
The Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon 6006406 was introduced at SIHH 2017. It features a platinum case set with 6.7 carat of baguette-cut diamonds, and a aventurine marquetry dial. Nestled at the heart of Jaeger-LeCoultre Calibre 177, it is combined with a range of fascinating complications: a running equation of time and a perpetual calendar equipped with four retrograde hands.
Movement
Manual wind movement with tourbillon escapement, equation of time and perpetual calendar.
Hour - Minute
Seconds
Power-reserve
Perpetual calendar
Equation of time
Date
Tourbillon
| Type: | Handwound |
| Brand: | Jaeger-LeCoultre |
|---|
| Caliber: | 177 |
| Display: | Analog |
|---|
| Jewels: | 117 |
|---|
| Reserve: | 192 h |
|---|
| Frequency: | 21600 bph |
|---|
| Time: | Additional 24 Hour Hand (fixed), Hours |
|---|
| Date: | Day, Month, Perpetual Calendar, Leap Year |
|---|
| Astronomical: | Equation of time |
|---|
| Additionals: | Tourbillon Escapement, Power Reserve Indicator |
More watches using the Jaeger-LeCoultre 177 caliber